
Stanica ili muzej?
Moja razredna iz srednje je obišla skoro pa ceo svet. Kada sam je pitala gde je bilo najlepše, kao iz topa je rekla Moskva! Ubedila me je da to lično proverim.
Prebogato prostranstvo, to bi bila prva asocijacija. Tamo je sve atrakcija, prepuno je istorije. Ljudi su vrlo gostoljubivi.
Jedna od izuzetnih atrakcija je metro. Ono što ga čini tako privlačnim je arhitektura i vredna umetnička dela. Sve ovo upotpunjuje higijena na visokom nivou i kultura tamošnjih ljudi. Čak 1935. godine je uveden metro sistem, koji poseduje 214 stanica.

Ovo su neke od najlepših metro stanica:
Kamsamoljskaja
Ovaj naziv potiče od trga koji nosi isti naziv, a nalazi se tačno iznad stanice. Metro stanica je otvorena januara ’52. Ovo je najprometnija (160.000 putnika po danu) stanica u metrou. U okviru metroa je kružna linija Kolcevaja i ta kružna linija spaja sve ostale linije. Kamsamoljskaja je deo te kružne linije. Za arhitekturu ove stranice, možemo zahvaliti arhitekti Ščusevu. On je čak posthumno nagrađen zbog ovog remek dela. Pavel Dmitrievič Korin je ruski umetnik i akademik, koji je zaslužan za mozaike. Kamsamoljskaja je vrlo prostrana i elegantna, u stvari veličanstvena. Odrađena je u stilu moskovskog baroka i klasicizma. Ima 68 stubova, koji dopunjuju pompezan osećaj.
Plošćad Revaljucii

Ova metro stanica je takođe dobila ime po trgu iznad nje. Otvorena je marta ’38. Predstavlja deo linije Arbatsko-Pokrovskaja. Plošćad Revaljucii stanicu, uradio je arhitekta Aleksej Duškin. Ono što karakteriše ovu stranicu, su žuto-crveni lukovi od jermenskog mermera. Takođe, specifično za ovu stranicu su 76 soc-realističkih skulptura umetnika od bronze. Među umetnicima, tu su vojnici, avijatičari i sportisti. Sve ovo je delo Matveja Manizera.
Majakavskaja
Najlepša stanica moskovskog metroa. Otvorena je ’38. Predstavlja deo linije Zamoskvoretskaja. Ima futuristički izgled. Delo je arhitekte Alekseja Duškina (koji je projektovao i Plošćad Revaljucii). Inspiracija ovog art-deko dela, bila je poezija Majakovskog. Ono što ovu stranicu još karakteriše, su 34 mozaika, teme Dan sovjetskog neba. Za vreme Drugog svetskog rata, ovde se nalazila ruska protivvazdušna odbrana.
Navaslobodskaja
Otvorena je ’52. I ova stanica je deo Kolcevaja linije, i takođe je delo Alekseja Duškina. Za ovu stanicu, za glavnu dekoraciju odabrao je vitraž. Umutrašnjost ove stanice je kao podzemna kripta. Vitraže su odradili letonski umetnici. Njihova inspiracija su bili vitraži iz njihove prestonice. 2003. godine su svi ukrasi stanice (lusteri, vitraži, mozaici) obnovljeni, odnosno očišćeni. Najlepša dekoracija ove stanice je mozaik “Mir širom sveta“, delo Pavela Korina.

Kievskaja
Ovo se može nazvati jubilarnom stanicom, jer je njeno otvaranje, a i ona sama, posvećena 300-godišnici spajanja Ukrajne Rusiji. Stoga su ovde istaknute freske, koje sadrže svakodnevicu Ukrajinaca. Berićetna štukatura je u baroknom stilu. Da bi stanica bila što simboličnija, na samom kraju platforme se nalazi ogroman mozaik. On je posvećen ujedinjenju Rusije i Ukrajine. Dosta je uralskog mermera u ovoj stanici, kojim su ukrašeni masivni piloni.